24 września 2015

Pięć sposobów na zachowanie „młodego umysłu”

wpis-basia-01

Wszyscy się zestarzejemy. Właściwie jeśli masz więcej niż 25 lat, to już podlegasz temu procesowi. Można powiedzieć teraz jest z górki…Na czym jednak polega głownie starzenie się? Jednym z najdotkliwszych objawów wcale nie jest pomarszczona skora lub słabsze mięsnie. Najpoważniejsze jest bowiem starzenie się mózgu. Nie jest on już tak plastyczny jak kiedyś. W ciele możemy poczuć pewne zesztywnienie i zmniejszona gibkość np.wstając rano, podczas gdy nie czujemy zesztywnienia naszego mózgu. A niestety on właśnie traci powoli dawna umiejętność do tworzenia nowych polaczeń nerwowych i zapamiętywania informacji. Nie dzieje się to skokowo, stad dopiero łapiemy się na tym w pewnych konkretnych momentach, w których kiedyś wykazalibyśmy się bystrością, a dziś…już niekoniecznie.

Nie ma jednak co narzekać, należy po prostu ćwiczyć mozg, podobnie jak ćwiczylibyśmy mięsnie pragnąc utrzymać ich siłę. Mózg potrzebuje specyficznej gimnastyki dla utrzymania neuropatyczności i dobrej kondycji.

Oto co możesz dla siebie zrobić:

1. Ucz się nowych języków

Jednym z lepszych ćwiczeń jest nauczenie się nowego języka lub choćby odświeżenie języka, którym kiedyś posługiwaliśmy się świetnie. Metoda małych kroków stosowana konsekwentnie może dać wspaniałe rezultaty. Pomyśl o 3 nowych słówkach dziennie. Wyznacz, w które dni uczysz się tych 3 słówek – powiedzmy poniedziałek, środa i piątek. Zajmie ci to dosłownie 5 min i możesz wykorzystać na to np.czas kiedy stoisz w korku. W miesiąc systematycznego „stania w korku” z twoimi 3 słówkami poszerzysz słownictwo o ok. 36 słów!

2. Skończ z rutyną

Mózg powinien być stymulowany. Zapewne masz jedną utartą trasę dom-praca lub praca-sklep. Zmień trasę. Wyłącz autopilota, tak aby mózg miał szansę się wykazać.

3. Pracuj nad koordynacją

Wydaje ci się, że ćwiczenia fizyczne nie mają wiele wspólnego z zachowaniem sprawności intelektualnej, otóż nic bardziej błędnego. Połączenia nerwowe, które tworzą się kiedy opanowujesz nowe ruchy, trudzisz się nad zapamiętaniem sekwencji ruchów lub próbujesz skoordynować ciało powodują ciągłą stymulację mózgu.

Zacznij od najprostszych ćwiczeń: spróbuj robić krążenie jednego ramienia w przód a drugiego w tył. Jeśli już to opanowałeś to wykonując krążenia, ale w staniu na jednej nodze (raz prawej, a raz lewej). Kolejnym poziomem zaawansowania będzie zamknięcie oczu i utrzymanie tych ruchów oraz równowagi.

4. Rozwiązuj zagadki

Gimnastyka mózgu to rozwiązywanie rebusów, krzyżówek, zagadek logicznych, sudoku, puzzle oraz wszelkiego rodzaju inne kreatywne gry.

5. Daj mu odpocząć

Podobnie jak po treningu mięśni należy dać im czas na regenerację, tak samo mózg potrzebuje odpowiednich warunków na uporządkowanie informacji, swego rodzaju „skatalogowanie”, zapisanie odpowiednich danych w odpowiednich folderach oraz przetworzenie ich.

Nie ma pigułki na długowieczność i sprawny umysł, ale najtańszym, w dodatku legalnym, środkiem jest SEN. Niedoceniany, ale niezbędny dla regeneracji, porządny i wysokiej jakości sen. Oprócz liczby godzin, która faktycznie powinna wynosić 8 godzin, skup się na polepszeniu jakości wypoczynku nocnego. Zaciemnij pomieszczenie, wyłącz wszystkie lampy i palące się diody, które zaburzają ciemność. Pół godziny przed pójściem spać nie patrz na żadne ekrany, ponieważ niebieskie światło, które emitują powoduje zmniejszenie wydzielania melatoniny. A to ten hormon naturalnie powoduje, że zasypiamy. Kolację zjedz co najmniej 2 godz.przed snem, jeśli zasypianie nie przychodzi ci łatwo, to dodaj pokarmy węglowodanowe do posiłku – właśnie po takich potrawach zazwyczaj czujemy przyjemna błogość, skłaniająca do zaśnięcia.

wpis-basia-02

skontaktuj się ze mną