15 stycznia 2017

„Noworoczna fala” w twoim boxie – 3 wskazówki, aby wszystkim było łatwiej

zima_sezon_fitness_Barbara Fedorowicz

 

(jeśli jesteś bardzo niecierpliwy, to od razu przejdź do ostatniego akapitu z 3 radami)

 

Sezon na fitness

Dla branży fitness styczeń i luty to pełnia sezonu – pobudka z zimowego letargu. Po noworocznym „rachunku sumienia” wiele osób postanawia zrobić coś w kierunku zdrowszego trybu życia. Decydują się zrobić coś dla siebie, pójść w kierunku zdrowszego trybu życia. Nic dziwnego, że wiele z nich podejmuje jakąś formę aktywności fizycznej.

Choć CrossFit nie pozycjonuje się w fitnessowym mainstreamie, to, nie oszukujmy się, również doświadcza w styczniu fali napływających tłumnie klientów. Wiele osób gdzieś po drodze słyszało, że coś takiego jak CrossFit istnieje, może się wahało czy są gotowi, aby spróbować. Potem doświadczyli świątecznej rozpusty, poczuli się ciężko, spojrzeli w lustro i nabrali odwagi, aby spróbować co to ten CrossFit.

ON RAMP

Polskie boxy Crossfitowe już nauczyły się, że nowych klubowiczów należy wprowadzać stopniowo do ekosystemu, ponieważ nagłe wrzucenie na „głęboką wodę” może skończyć się źle dla stałej grupy, jak i dla nowicjuszy. Stąd tzw.ON RAMPy, które zakładają wdrażanie świeżych adeptów aktywności fizycznej na coraz wyższy poziom – jak po rampie. Początkowo łatwo, ucząc kolejnych ruchów oraz technik, stopniowo w programie podkręca się intensywność i zwiększa trudność.

 

Z perspektywy „starego wyjadacza”

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napływ „świeżej” krwi może być z lekka denerwujący, bo:

 • nowi plączą się pod nogami
 • mają zagubiony wzrok
 • często są kompletnie nieuważni na latające wszędzie sztangi/kettle
 • gapią się na spoconych crossfiterów
 • ze zdumieniem przyjmują ryki/krzyki oraz kultowe zdejmowanie koszulek na WODach
 • nie rozumieją hieroglificznych zapisów na Tablicy
 • ciągle dopytują co to było power clean/AMRAP itd.

 

Może macie jakieś swoje obserwacje co irytuje was u „nowicjuszy” :P?

 

Z perspektywy „świeżaka”

 

Kilka osób mówiło, że CrossFit daje świetne efekty i jak spróbujesz, to nie będziesz wracał po więcej. Trochę temu nie wierzysz, bo to w końcu ćwiczenia, a nigdy za nimi nie przepadałeś. No ale podejmowałeś kilkakrotnie próby zmiany stylu życia na zdrowszy i zapał kończył się po miesiącu, dlatego dasz szansę temu CrossFitowi…

Tym bardziej, że mają specjalny program dla rozpoczynających, trwa około miesiąca – nie musisz przecież kontynuować.

zawody Rodeo_Barbara Fedorowicz

Wchodzisz do boxa (jakby tego siłownią nie mogli nazwać!) i przezywasz szok poznawczy:

 • tu jest mnóstwo pustej przestrzeni – za co ja płacę, za powietrze?
 • jakieś wielkie tablice z hieroglifami, ludzie pod nimi stoją …co oni tam robią, modlą się czy co?
 • klubowicze zabierają sprzęt (coś się dzieje), sztangi, dużo tego obciążenia
 • dlaczego oni tyle sapią i krzyczą (muszą na siebie zwracać uwagę czy co?)
 • tarzają się po ziemi – niekoniecznie chcę się turlać po brudnej podłodze
 • zrzucają ciuchy (pewnie chcą się popisać swoim sześciopakiem)
 • te dziewczyny też rzucają sztangami i ciśkają sztangami – ja przecież nie chcę nabrać wielkich mięśni!
 • pocą się i na końcu padają na ziemię zdyszani – czy mi się tu także taka krzywda stanie?
 • dlaczego oni się klepią, przytajają i ściskają jak są spoceni?
 • nie chcę żeby mnie bolało – miałem się tylko poruszać trochę

 

Pewnie jest jeszcze mnóstwo wątpliwości, które się tlą w głowie osoby, która pierwszy raz przekracza drzwi boxa 🙂

 

Rady dla „starych” i „nowych”

 

Jeśli chodzisz już na treningi jakiś czas, to zapomniałeś jak to było na początku. Spróbuj przypomnieć sobie jak to było, co sądziłeś o tym miejscu, o tych ludziach (zadzierali nosy nie?), co było początkowo twoim największym lękiem?

Teraz może i jesteś kozakiem, który wpisuje sobie na tablicy Rx pod wynikiem WODa, ale jeszcze półtora roku temu nosiłeś na sobie dodatkowe kilogramy tkanki tłuszczowej, nie byłeś w stanie wykonać poprawnie przysiadu, a o podciąganiu się, to nawet nie marzyłeś.

activity_Barbara Fedorowicz

Jeśli jesteś teraz na ON RAMP, to korzystaj i postaraj się nauczyć jak najwięcej techniki. Nie ważne czy stwierdzisz, że CrossFit jest lub nie jest dla ciebie. Te ćwiczenia przydadzą ci się na treningach gdziekolwiek. Patrzysz na ćwiczących Adonisów i Siłaczki – oni także zaczynali dokładnie w takim samym punkcie, w którym ty jesteś, SERIO!

 

Zastosuj te 3 sposoby, aby wszystkim było łatwiej:

 

 • Postaw się w sytuacji drugiej strony/osoby

Wyobraź sobie co może czuć, jesteście tu dla tego samego celu – stać się sprawniejszym niż wczoraj!

 • Uśmiechnij się

To jest uniwersalny gest, gdy ty się uśmiechasz, to druga osoba z pewnością także się uśmiechnie; rozbrajasz sytuację, przełamujesz lody, oboje jesteście tu, aby zrobić swoje, a dodatkowo dobrze się bawić 🙂

 • Spytaj

Jeśli jesteś nowy, to spytaj starego bywalca np.o rodzaj zajęć, o opinię na temat trenera, o to jak szybko możesz spodziewać się rezultatów, o to co najbardziej lubi w CrossFicie; Jeśli jesteś tu dłużej i widzisz osobę o „zagubionym” wyrazie twarzy, to spytaj jak możesz pomóc lub co wyjaśnić? (z pewnością tobie na samym początku tez ktoś podał pomocną dłoń!)

uśmiech_Barbara Fedorowicz

W ten sposób tworzycie COMMUNITY – czyli unikalną tkankę społeczną łączącą osoby, które przychodzą do boxa, z założenia mają jakieś ograniczenia, które przełamują, cały czas się uczą, wzajemnie wspierają i zachęcają do aktywności. Przede wszystkim są sobą nawzajem „zainteresowani”, a nie obojętni, bo każdy ma do wykonania swój WOD. Jako grupa dopingujemy ostatnią osobę, bo pewnego dnia to możemy być my, czerpiemy energię od siebie nawzajem. Dlatego, że wspólnie zamierzamy uczestniczyć w workoutach, nie tylko przez tej jeden miesiąc, ale przez cały kolejny rok.

 

Magia CrossFitu nie polega na jego programowaniu, sprzęcie, diecie paleo, ale na tym, że poczucie wspólnoty, zabawy i wsparcia grupy pomaga w systematyczności. A tylko systematycznie podejmowana aktywność ma szansę prawdziwie zmienić jakość życia, zdrowie, a także wygląd ciała w długiej perspektywie czasu i na stałe!

 

 

skontaktuj się ze mną