06 lipca 2016

Less is more – czyli dlaczego czasami robienie MNIEJ daje WIĘCEJ!

Kids breakfast porridge with fruits and nuts

Jest to dość znane angielskie porzekadło i tylko z pozoru nie ma sensu. Według mnie ma bardzo głęboki sens, mówi o nieskuteczności podejścia perfekcjonistycznego w dłuższym okresie czasu.

Podejmując jakąkolwiek decyzję o zmianie lub rozpoczęciu pewnego działania lub procesu być może spotkałeś się z podejściem „maksimum”? Wszystko albo nic!

Podejście maksimum stawia wszystko na jedną kartę np.przez dwa dni nauczę się na egzamin, mam dwa tygodnie do planowanego urlopu, to zrzucę 5kilo itp. Jeśli tak postawisz sprawę, to masz 50% szans na sukces i dokładnie tle samo na porażkę. Po egzaminie lub na urlopie podsumowujesz skuteczność działania i okazuje się, że wynik jest na TAK lub na NIE. Udało się albo wyszła klapa.

Kelebek

Natomiast według maksymy często Less is more, ponieważ zakładając małe kroki, które wydają się pozornie nawet ZBYT łatwe, to umacniasz w sobie pewność, że się uda. Jeśli masz do nauczenia się 100 nowych wyrażeń angielskich, to uczenie się po 3 wyrażenia w poniedziałek, środę i piątek nie wydaje się zadanie zbyt trudnym, a właściwie ze spokojem jesteś w stanie to zrobić! Zakładam, że masz silną motywację i siadasz w poniedziałek i wypisujesz na karteczce samoprzylepnej 3 wyrażenia, przyklejasz do komputera i przynajmniej 1 raz na godzinę zerkasz. Pod koniec dnia sprawdzasz czy pamiętasz te 3 zwroty i … hurra! Udało się, zapamiętane! Już jesteś pewny, że się uda, powtarzasz to w środę i znów sukces! Okazuje się, że stawiając sobie za cel pewne łatwe i niekosztowne zachowanie dajesz sobie większą szansę na powodzenie. Cieszysz się 3x w tygodniu z wykonania zadania!

Nie przemawia do ciebie ten przykład? Okej, spróbuję inaczej. Wolisz zjeść coś małego, ale smacznego 3x tydzień, czy 1 raz ale dużą porcję? Wolisz dostać po jednym kwiatku od partnera 2 x tydzień, czy może jeden spory bukiet raz na dwa miesiące? Chciałbyś usłyszeć pochwałę, choćby drobną, codziennie, czy raz do roku otrzymać bardzo długi raport o tym jak świetnie pracujesz?

No właśnie!

Teraz zastanów się nad malutkim działaniem, które możesz wdrożyć już dziś, a przybliży cię do Twojego celu. Potem powtórz je jeszcze 2 x w tym tygodniu i BĄDŹ Z SIEBIE DUMNY!

skontaktuj się ze mną