14 listopada 2016

5 najskuteczniejszych zmian dla lepszego zdrowia i samopoczucia

insanity-definition Barbara Fedorowicz

Znasz zasadę „najmniejszej skutecznej dawki”?

Na czym polega? Głównie w przypadku leków jest to najmniejsza dawka aktywnego składnika preparatu, która powoduje pożądany efekt terapeutyczny. Ale można w wielu dziedzinach kierować się tą samą koncepcją:

 • najmniejsza skuteczna dawka treningu siłowego dająca wystarczający bodziec do rozwoju siły mięśni
 • najmniejsza możliwa dawka ćwiczeń (ze względu na czas trwania) powodująca odpowiedź anaboliczną skutecznie podnosząca zapotrzebowanie na energię – mówi wam coś Tabata*?
 • najmniejsza możliwa liczba przepracowanych w tygodniu godzin, która daje ci dochód wystarczający do komfortowego życia
 • najmniejszy możliwy wysiłek, który pozwoli ci opanować nowy język w stopniu komunikatywnym
 • najmniejsze możliwe obcięcie kaloryczności diety, które pozwoli chudnąć (bardziej komfortowo chudnąć na dawce ok.2000kcal niż na 1500kcal)

Zatem proponuję 5 prostych zmian, których wprowadzenie przyniesie ci „największy zwrot z inwestycji”:

 1. Codziennie zażyj 1-2g kwasów Omega 3 z oleju rybiego lub kryla (dla wegan ewentualnie z mikroalg)
 2. Wypij 1,5L wody mineralnej dziennie (np.Muszyna, Muszynianka)
 3. Zadbaj o źródło pełnowartościowego białka w każdym posiłku (np.z mięsa lub podrobów, całych jaj, ryb i owoców morza)
 4. Kupuj żywność nieprzetworzoną (a nie produkty spożywcze!)
 5. Połóż się spać 30 min wcześniej niż zwykle

(dlaczego akurat te, a nie inne przyniosą największe korzyści zdrowotne? możemy porozmawiać, ale z założenia bazują na uzupełnieniu niedoborów, na które większość osób obecnie cierpi)

Barbara Fedorowicz fitness is a journey

 

Krok po kroku

Przyjrzyj się tej liście. Który z nawyków wydaje ci się banalnie prosty? Co do którego masz 80-90% pewność, że bez trudu jesteś w stanie tak robić?

Zatem już wiesz, od którego zacząć 🙂

Daj sobie około 2 tygodni, aby ten najłatwiejszy dla ciebie nawyk wdrożyć – TYLKO JEDEN.

Co to znaczy wdrożyć? Jeśli w ciągu tych 2 tygodni udało ci się w około 85-100% utrzymać go, to masz duże szanse na trwałe wdrożenie tej zmiany.

Zrobiłeś krok w kierunku zdrowszego siebie – Piąteeeczka!

Dopiero po tym czasie, przyjrzyj się ponownie liście. Oceń, która kolejna zmiana byłaby dla ciebie prosta i mało kłopotliwa. Oszacuj na ile jesteś pewny, że ją wdrożysz? Na skali od 1 (nie ma szans) do 10 (jestem 100% pewny).

Dajesz sobie kolejne 2 tygodnie, w czasie których wprowadzasz nowe zachowanie.

Nawyki są całkiem proste=nieskomplikowane, ale to nie znaczy, że ich wprowadzenie pójdzie jak po maśle i będzie super łatwe.

Tak to już jest. Gdyby kształtowanie nowego nawyku było łatwe, to każdy z nas by co chwilę zmieniał nawyki, a jakoś dziwnym trafem tak nie jest.

Kilka tricków jak sobie pomóc:

 • Wprowadzasz przypomnienie w komórce „weź tabletkę”, które ustawiasz na godzinę swojego posiłku np.wieczorem. Kładziesz listek/opakowanie tabletek na środku blatu, aby rano do kawy już łyknąć i z głowy!
 • Kupujesz zgrzewkę wody mineralnej i kładziesz dużą ok.1,5L butelkę w bardzo centralnym i widocznym dla ciebie miejscu, w którym lub często przebywasz (w domu, w aucie, w biurze).
 • Ustaw sobie dwa przypomnienia w komórce: 1sze na godzinę przed zwyczajową porą spania – to da ci jeszcze 30 min na „pozamykanie spraw bieżących” oraz 2gie na 35min – to sygnał dla ciebie, że masz już kierować się w stronę łóżka.

Sam zapewne masz kilka kreatywnych pomysłów jak pomóc sobie nauczyć się nowych nawyków.

Chętnie o nich od ciebie usłyszę?

*Tabata to system treningowy (opracowany w 1996 roku przez Izumiego Tabatę) oparty o krótki wysiłek interwałowy o wysokiej intensywności. Całość treningu (poprzedzonego rozgrzewką) to 4 minuty (serio serio!), w czasie których wykonujemy 20s intensywnej pracy i 10s odpoczywamy.

skontaktuj się ze mną